Poeci dla dzieci - Kornel Makuszyński

Był pisarzem i krytykiem teatralnym.
Urodził się w Stryju 8 stycznia 1884 roku. Studiował filologię polską we Lwowie i filologię romańską w Paryżu.

Od 1945 roku życie pisarza związane było z Zakopanem, gdzie zjednał sobie sympatię i miłość górali. Z jego inicjatywy powstało na stokach Gubałówki sanatorium dla młodzieży.

Pisarz inicjował też zbiórki pieniężne na sprzęt narciarski dla najbiedniejszych dzieci. W 1930 roku odbyły się w Zakopanem pierwsze zawody „O Puchar Kornela Makuszyńskiego". Uczestniczyli w nich późniejsi mistrzowie skoków narciarskich.

Był autorem niezwykle popularnych powieści dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych należą: "O dwóch takich, co ukradli księżyc", "Szatan z siódmej klasy", " Przyjaciel wesołego diabła", "Panna z mokrą głową ", "Awantura o Basię ","Szaleństwa panny Ewy". Wspólnie z Marianem Walentynowiczem stworzył pełne humoru przygody wesołej małpki Fiki Miki i Koziołka Matołka.

Zmarł 31 lipca 1953 roku, pochowany został na Pęksowym Brzyzku. W dniu pogrzebu, w imieniu górali, Adam Pach powiedział: „Do gromady honorowych ludzi, co leżą na Pęksowym Brzyzku schodzi Mistrz Kornel Makuszyński, Honorowy Gazda. Godnie se zasłużył na tym świecie. Swoją gwarą i swoim piórem umilał ludziom życie. Zapatrzył się na Sabałowe powiedzenie: wyzyn ze siebie smentek, a zycie stanie się milse. Jednako dziś nas zasmucił swojom smierzciom".

Przygody Koziołka Matołka
O dwóch takich co ukradli księżyc (fragment)
Zatrzymaj nagranie