Sprawdź, co potrafi Twoje dziecko
- Przyimki, wyrażenia przyimkowe – co to takiego?
Już ponad sto czterdzieści lat ...
Są dobre na wypad za miasto i na niezobowiązujące spotkanie. Noszą je wszyscy, a można je nosić wszędzie. Są uniwersalne. W wersji porannej, wieczorowej, letniej, zimowej, do pracy, na imprezę.
Właśnie na tym polega ich fenomen. Wygodne, noszą się znakomicie, są trwałe i… wielu z nas na tyle przyzwyczaiło się do nich, że na co dzień nie wyobrażamy sobie chodzenia w spodniach z innego materiału. Mowa oczywiście o dżinsach. Do tego wszystkiego można dodać jeszcze jedno: lata mijają, moda zmienia się, a niebieskie spodnie wciąż są popularne. Mimo, że mają ponad 140 lat!
Historia dżinsów ma swoje początki w 1864 roku na Dzikim Zachodzie. Wtedy to młody Bawarczyk Oskar Loebe Strauss sprowadził do San Francisco duże zapasy brezentu na namioty. Szkopuł w tym, że brezent wcale nie był potrzebny poszukiwaczom złota. Borykali się oni bowiem z innym problemem - brakiem odpowiedniej odzieży roboczej. W trudnych warunkach łatwo było zniszczyć zwykłe spodnie, na przykład rozerwać kieszenie z noszonymi w nich narzędziami. Tę niedogodność rozwiązał właśnie dżins.
Strauss zlecił uszycie z płótna trwałych spodni, które okazały się strzałem w dziesiątkę.
Pierwsze dżinsy miały kolor brązowy. Spodnie w kolorze niebieskim pojawiły się później. Do farbowania materiału służył sprowadzany z Indii barwnik indygo pozyskany z liści indygowca, mający tę zaletę, a jednocześnie wadę, że osadzał się tylko na powierzchni nici, więc szybko pojawiały się na dżinsach charakterystyczne przetarcia.
O sztucznie otrzymywanym barwniku, jakiego dziś używa się powszechnie, wtedy jeszcze nie myślano. Wówczas ważne było wzmocnienie kieszeni nitami. Szew był podwójny i wykonywany charakterystyczną pomarańczową nicią. Później dodano szlufki, a guziki w rozporku zastąpił suwak. Ciekawe jest to, że zasadniczy krój spodni nie zmienił się do dziś.
Na początku nosili je głównie kalifornijscy poszukiwacze złota, farmerzy i hodowcy bydła. Pierwsze spodnie musiały więc być przede wszystkim wytrzymałe. Trwałość i wytrwałość dżinsów zyskały później uznanie Europejczyków.
Po II wojnie światowej pewien właściciel zakładu produkującego odzież roboczą zauważył dżinsy u amerykańskich żołnierzy, odkupił je od jednego z nich i stworzył wierną ich kopię.
Pierwszy europejski model amerykańskich dżinsów powstał dokładnie w 1948 roku. Charakterystyczne niebieskie spodnie zaczęły się rozprzestrzeniać na naszym kontynencie.
Od tego momentu cieszyły się coraz większym powodzeniem. Jednak w świecie projektantów mody dżinsów długo nie uznawano. Były postrzegane jako zbyt „młodzieżowe”. Dopiero w latach siedemdziesiątych trafiły do żurnali mody.
Dziś dżinsy trochę się zmieniły, chętnie nosi się ekstrawaganckie modele: powycierane, fantazyjnie porozrywane, z dodatkowymi przeszyciami, naszywkami, napisami lub wzorami. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostają kultowe i lubiane są przez niemal wszystkich.
Przyimki, wyrażenia przyimkowe – co to takiego?
Przyimek to wyraz niesamodzielny i nieodmienny, to znaczy, że zawsze występuje z innym wyrazem, najczęściej rzeczownikiem lub zaimkiem rzeczownym i tworzy z nim wyrażenie przyimkowe, np.: na początku, w świecie.
Wyrażenia przyimkowe pełnią w zdaniu funkcję określeń czasownika lub rzeczownika:
Na początku nosili je głównie kalifornijscy poszukiwacze złota, farmerzy i hodowcy bydła.
Jednak w świecie projektantów mody dżinsów długo nie uznawano.
Wyrażenia przyimkowe są niezastąpione w opowiadaniu i opisie, bo pozwalają określić miejsce, czas, sposób wykonywanych czynności lub cechę osoby, rzeczy czy zjawiska.
1. A teraz sprawdź, czy potrafisz znaleźć przyimki w tekście o historii dżinsów. Wypisz je z pierwszego akapitu.
2. Podkreśl w zdaniu dwa wyrażenia przyimkowe.
3. Uzupełnij zdania przyimkami:
4. Do podanych wyrażeń przyimkowych dopisz wymyślony przez siebie czasownik:
5. W podanych związkach wyrazowych znajdź i zapisz obok wyrażenia przyimkowe.
Czy potrafisz wyjaśnić ich znaczenie? W razie kłopotów zapytaj rodziców.
6. Znajdź i zapisz obok wyrażenia przyimkowe w tytułach: