Ćwiczenie Nr 4,

Sprawdź co potrafi Twoje dziecko. - Kiedy rzeczowniki zaczynamy pisać wielką literą?

Pokusa dalekich lądów
"Przez wiele stuleci główne szlaki żeglarskie Europejczyków leżały na Morzu Śródziemnym. Tylko nieliczni opuszczali jego stosunkowo spokojne wody i kierowali się na Ocean Atlantycki.

W XV w. wielu żeglarzy wypłynęło jednak na dalekie morza. Co więc skłoniło ich do porzucenia znanych szlaków i wyruszenia w nieznane?

Przyczyn było wiele. Rozwijający się handel potrzebował drogocennych kruszców, złota i srebra, których brakowało w Europie. Istniało również zapotrzebowanie na towary sprowadzane z krajów Azji, np. Indii i Chin. Były to głównie przyprawy korzenne, pieprz, imbir, gałka muszkatołowa, cynamon i pachnidła - balsam, aloes oraz barwniki i owoce - morele, rodzynki, cukier z trzciny cukrowej, także tkaniny bawełniane i jedwabne.

Droga lądowa do dalekich krajów azjatyckich była długa, uciążliwa i niebezpieczna. Dlatego też kupcy europejscy korzystali z usług arabskich pośredników. Powodowało to jednak znaczny wzrost cen towarów. Poważnym utrudnieniem było też zagrożenie tych szlaków atakami Turków. Zaczęto więc szukać dróg morskich.

Nie brakowało ludzi pragnących podjąć ryzyko takich poszukiwań. Była to przede wszystkim zubożała szlachta, niektórzy poszukiwali przygód, inni chcieli nawracać pogan na chrześcijaństwo. Wśród śmiałków bywali też przestępcy, którym podróże stwarzały możliwość ucieczki przed karą [...]."

G. Wojciechowski "Historia. Podręcznik do gimnazjum"


Wypisz z tekstu pt. "Pokusa dalekich lądów" podane nazwy.
Są to rzeczowniki własne i piszemy je wielką literą.


Do rzeczowników własnych należą także:
Podaj wymyślone przez siebie przykłady.

Nazwy mieszkańców miast piszemy małą literą, np. wrocławianin, łodzianin, krakowianin, elblążanin.

Przymiotniki pochodzące od rzeczowników własnych piszemy małą literą. Znajdź je w tekście i zapisz:


Reszta rzeczowników to rzeczowniki pospolite i piszemy je małą literą, np. morele, rodzynki. Wypisz kilka innych:


A teraz uzupełnij wyrazy w tekście brakującymi literami. Wszystkie, oprócz jednego są nazwami własnymi.


Życzymy powodzenia!